Netyla aršios kovos dėl alkoholio įstatymo pakeitimų ir galimų šių pakeitimų atšaukimų arba gresiančių baudų ir teisminių procesų. Aistrų procese išlindo yla iš maišo – „Aludarių gildija„, kurios valdybą sudaro „Švyturio – Utenos alaus“, „Kalnapilio – Tauro grupės“, „Volfas Engelman“ ir „Viking Malt“ direktoriai, per savo atstovą, gildijos prezidentą Saulių Galadauską, viešai parėmė Seimo narių nuomonę, kad draudimus reikia palikti. Aš nebecituosiu visų šio lobistinio proceso marazmų – tie, kam įdomu ir taip žino. O kam neįdomu – neteršiu savo tekstu internetinės ervdės.

Pacituosiu naują frazę: „Tačiau mes norime išsaugoti gerą aludarių vardą, alų kaip tautinės kultūros elementą, kad jo nesuterštų produkcija, kurią iš esmės vartoja girtuokliai. Jiems nerūpi nei alaus skonis, nei kokybė, tik svaiginamasis poveikis“, – kalbėjo LAG prezidentas.

Ir dar: „…būtų skatinamas girtuokliavimas, juk stiprus alus ir sidras didelėse pakuotėse yra pigiausiais ir lengviausiai pasiekiamas svaigalas“, – aiškino S. Galadauskas.
(Šaltinis: lrytas.lt) Įsidėmėkit šias tezes. Jų dar prireiks.

Apie ką noriu parašyti šį kartą – apie naujai ragaujamą alų. Pastebėjau, kad po to, kai iš lentynų dingo bambaliai ir prekybos centrai persigrupavo aš vėl pamėgau tyrinėti alaus lentynas. Pasidarė smalsu – kas užpildys tuščias erdves? Juk anot patarlės „šventa vieta tuščia nebūna“. Ir tikrai – nebūna. Tarpai tarp likusių alaus pakuočių išnyko, o jas užpildė visokios naujovės. Čiupau po butelaitį / skardinę kievienos- jau pilnos rankos. Tad bus ką ragauti ir Jums rašyti savo įspūdžius.

Pirmoji skardinė mane patraukė dar nematytu ir sunkiai įskaitomu užrašu. Pavarčiau, paskaitinėjau visokius įmantrius užsienietiškus žodžius, kol radau, kad gamintojas… UAB „Švyturys – Utenos alus“! Opapa! Bandžiau rasti kainą, bet nepavyko. Pavadinimas keistas… Tik kasos čekyje perskaičiau, kad tai „Nord OL“.

Nord ol

Jau burnojau ant ŠUA, kad išklydo iš lietuvybės kelio ir alų pamėgo vadinti įmantriais užsienietiškais vardais. Tai va prašom – dar vienas, su aliuzija į skandinavų kraštus, atseit pavadinimas.

Supyliau į taurę. Nufotografavau greitai, nes puta mikliai susėdo ir išnyko. Spalva labai šviesi, blyški. Blyškesnė nei lietaus nemačiusių šiaudų.

Aromatas yra joks su visuotinai pramoninių aludarių naudojamų apynių natomis. O kadangi šie apyniai nėra aromatiniai – tai ir jų aromatas mikliai prapuola. Nelieka… nieko. Bet visiškai nieko.

Ragauju…

Žinot, yra toks senas anekdotas:
– Kodėl alus išeina iš organizmo greičiau, nei pienas?
– Nes jam nereikia keisti spalvos.
– O kodėl skandinaviškas alus išeina iš organizmo greičiau, nei visi kiti?
– Nes jam ir skonio keisti nereikia.

Pasižadėjau, kad šiemet alų vertinsiu balais. Bet šį kartą pažadą sulaužysiu. Kodėl? Todėl, kad tokio myžalo, koks supiltas į šią skardinę, jau senai neteko ragauti. O gal ir niekada neteko.

Štai kaip „Aludarių gildijos“ narys „Švyturys – Utenos alus“ saugo „gerą aludario vardą“ ir jam rūpi „alaus skonis ir kokybė“ bei „nesuterštas aludario vardas“.

Dabar – apie kainą. Ši skardinė(!) kainuoja 1,29Lt. Tai reiškia, kad litras alaus kainuoja 2,58Lt, o 2L talpos „bambalinio“ tūrio atitikmuo – 5,16Lt. Tiek pernai kainuodavo Baltarusijoje pagamintas surogatas didelėje PET pakuotėje (arba – dar ir daugiau). Taigi dabar prisiminkime antrą LAG prezidento frazę apie kovą su „pigiausiai ir lengviausiai pasiekiamais svaigalais“.

Juokinga? Ne. Man graudu. Ir pikta.

Todėl viešai skelbiu boikotą: nepirkti ir negerti „Lietuvos aludarių gildijos“ narių* gaminamos ir parduodamos produkcijos. Aš nepirksiu ir negersiu. Kviečiu prie šio boikoto prisijungti ir Jus.

———————————

*-Šiuo metu Lietuvos aludarių gildijos nariais yra: Utenoje ir Klaipėdoje veikianti UAB „Švyturys – Utenos alus“ ir Panevėžyje įsikūrusi UAB „Kalnapilio – Tauro grupė“, Kauno alaus darykla AB „Volfas Engelman“,  AB „Gubernija“ Šiauliuose, TŪB „Rinkuškiai“ iš Biržų ir bravoras-restoranas „Prie Katedros“, Vilniaus senamiestyje. Gildijos nariais taip pat yra lietuviško salyklo gamintojai „Viking Malt“ iš Panevėžio bei „Malsena“ iš Švenčionėlių.