Prieš mėnesį eBay’juje nusipirkau juvelyrines svarstykles, kurios sveria 0,01 g tikslumu.

Pirkau chemikalams sverti savo eksperimentuose su vandeniu. Bet kuo toliau, tuo naudingesnis šis daiktas bravorystės reikale. Pateikiu trumpą kito panaudojimo sąrašą.

Pirma, vandens bendrojo ir karbonatinio kietumo matavimai. Naudoju akvariumistams skirtus Sera firmos gH ir kH testus. 5 ml vandens titruojami specialiu tirpalu ir taip nustatomas jo kietumas. Pirmo kH testo rezultatas buvo 8 lašai, t.y kH=8. Bet kadangi tie 5 ml šiaip jau matuojami iš akies, nusprendžiau patikrinti savo akies tikslumą. Mano „5 ml“ sveria 3,85 g. Kaip vandeniui mažoka. Atmatavus 5ml (5,00 g) svarstyklių pagalba, kH padidėjo iki 12. Vienas Sera kH testas rinkinys gali „suskaičiuoti“ 390 kH vienetų. Ne begalinis, taip sakant. Dabar taupau ir titruoju tik 2,5 ml.

Antra, koncentruotų rūgščių kiekio matavimai. Susidūriau su problema kaip atmatuoti 1,83 ml koncentruotos rūgšties. Bet žinant lyginamąjį svorį su tiksliomis svarstyklėmis tai nėra problema.

Trečia, apynių svėrimas. Sverdavau 1g tikslumo svarstyklėmis ir buvo gerai, bet 0,01g geriau. Kodėl geriau? Nežinau, tiesiog taip labiau patinka.