Kaip visi Lietuvoje žinome, be chemijos aludarystėje žingsnio nežengsi. Jeigu netikite, paskaitykite komentarus kokiame nors Delfyje. Žinovai konstatuoja – visas alus „iš chemijos“.

Šiandien bravoro diena. Verdu lengvą biteriuką. Viena kita minutė laisvesnė būna, kaip taisyklė. Prisimindamas mokyklinius laikus ir 6 chemijos pamokas per savaitę, sumečiau skaičiuoklę.

Skaičuoklė skaičiuoja 2 dalykus:

  1. Tam tikros koncentracijos fosforo rūgšties svorį pagal tūrį (pvz.: kiek sveria 10 ml 21,94% fosf.rūgšties?)
  2. Fosforo rūgšties tirpalo koncentraciją, kai 85% fosf. rūgšties tirpalas skiedžiamas vandeniu (pvz. imu 50 g 85% fosf.r.tirpalo ir 200 g(ml) vandens, kokia bus gauto tirpalo koncentracija?)

Kam to reikia? Vandens paruošimui naudoju braukaiser skaičiuoklę, bet ten fosforo rūgšties kiekis pateikiamas mililitrais. Tarkime 21,9 ml. Kaip juos man pamatuoti? O su svarstyklėmis tai minutės darbas. Tik reikia tikslų svorį žinoti. Tam padeda nr.1.

Fosforo rūgštis parduodama kristaliniame pavidale arba kaip 85% tirpalas. Nors ši rūgštis nėra labai pavojinga net koncentruota, bet vis tiek nejauku. Man geriau naudoti silpnesnį tirpalą. O kaip paskaičiuoti, kokios koncentracijos tirpalas gavosi? Here you are – nr.2.

Skaičiuoklės nuoroda (Google Docs). Nedidelės paklaidos dėl apvalinimo.