Kiekviena šalis, turinti aludarystės tradicijas, turi ir savo „alaus veidą“. Vokietiją man primena šviesusi lageris, jei konkrečiau „Oktoberfest“ stiliaus alus, Belgiją – vienuolių paveldas, išreikštas „diubeliais“, „tripeliais“ ir kitais, Lietuvoje draudžiamais parduoti, „stipruoliais“. Ir nors Anlgija yra IPA tėvynė, man šią šalį primena biteriai. ESB – tai stilius, kurio norėčiau išgerti apytamsiame angliškame pub’e, pietums valgant  „fish&chips“. Beje, esu tai daręs žavingu senamiesčiu besipuikuoijančiame Bath’o miestelyje.

Šiandien ragauju tris „Brakspear“ bravoro alaus rūšis, kurių galima įsigyti ir Lietuvoje. „Brakspear“ prekės ženklas iš Oxfordshire žinomas nuo 18-ojo amžiaus pradžios ir tai su pasididžiavimu skelbiama ant butelių etikečių. Dera paminėti, kad plonu kakliuku, bei „raumeningais pečiais“ pasižymintys buteliai yra dailūs akiai, patogiai guli delne, o butelio kakliuko ilgis yra būtent toks, kiek yra delno plotis. Kažkur sąmonės kamputyje sukirbėjo mintis, kad šių butelių dizainas atėjo dar iš tų laikų, kuomet į satlo ar baro briauną nudaužus butelio dugną buvo išsiaiškinami santykiai su sugėrovais. Net jei ir ne taip – butelis tam būtų patogus (šiukštu, nepropaguoju smurto – tiesiog toks mano pastebėjimas). Balti kamšteliai su auksiniu apvadėliu viršuje papuoštos bitutės piešinėliu.

Pirmasis alus, kurį ragauju – „Brakspear Oxford Gold„.

Brakspear Oxford gold

Brakspear Oxford gold

Tamsaus vario spalvos alus su liepžiedžių spalvos puta. Puta porėta, netvari, gana greit susėdanti, bet išliekant virš alaus ilgą laiką. Žema karbonizacija, liudijanti gerą atitikimą alaus stiliui. Lengvas salykliškas aromatas su vaisinėmis / laukų gėlių natomis. Aromatas nėra ryškus, todėl kalbu tik apie užuominas. Pilno kūno alus su gan greit, bet tolygiai gęstančiu poskoniu. Kaip ir dera biteriui – juntamas ryškus apynių kartumas, tačiau pagal stilių tai toks „light biteris“. Galėtų būti karčiau.

„Target apyniai“, „Plumage Archer“ salyklas. Ir apskritai – malonus dėmesys gamintojo svetainėje tiems, kas domisi alumi daugiau, nei jo stiprumas. Skelbiama, kad alus yra „organinis“ nors aš manau, kad tai daugiau būdas paskatinti prekybą, nei „sveiko gyvenimo“ propagavimas.

Vertinimas: aromatas 5/10, išvaizda 8/10, skonis 8/10, bendras pojūtis 16/20. Viso: 37 iš 50 galimų.

Gamintojas rekomenduoja derinti šį alų su žuvies, vištienos patiekalais ar salotomis. Dėl žuvies, ypač tamsios – sutinku. Vištieną derėtų ne troškinti, o kepti ant grotelių. O apie salotas neturiu nuomonės. Kad ne tos, kur „lengvos ir nekaloringos“ – tai tikrai.

ABV 4,6%, Mokėta 5.99Lt. Ratebeer jam skyrė 62 taškus. Rasite „BeerBarrel“ arba „Prisma“ parduotuvėse.

Antrasis ragaujamas „Brakspear Bitter„.

Brakspear bitter

Brakspear bitter

Alus turi mažiau alkoholio, nei prieš tai ragautas, tačiau jo spalva yra tamsesnė, ir putos spalva su rusvais atspalviais.

Skonis kiek vandeningas, norisi kiek daugiau kūno. Šis alaus skonio balansas patiks kartaus, tačiau „nesunkaus“ alaus mėgėjams. Pirmasis vandeningumo įspūdis ilgainiui dingsta, jį keičia kartokas kreminis skonis. Toks tipiškas britiškas „eilinis/standartinis biteris“.

Pale, Crystal ir šokoladinis salyklai, Fuggles ir Styrians apyniai.

Vertinimas: aromatas 5/10, išvaizda 8/10, skonis 8/10, bendras pojūtis 15/20. Viso: 36 iš 50 galimų.

Gamintojas siūlo šį alų gerti kartu su „fish&chips“ ir aš pilnai pritariu šiai rekomendacijai.

ABV 3,4%, Mokėta 5.99Lt. Beeradvocate jam skyrė 85 taškus. Rasite „BeerBarrel“ arba „Prisma“ parduotuvėse.

Trečiasis – rimtas „Brakspear Tripple“ alus.

Brakspear tripple

Brakspear tripple

Tamsuas vario spalvos ir rusvos spalvos puta besididžiuojantis „english strong ale“.

Aromatas kompleksiškas, tačiau mane erzina jame dominuojančios alkoholio natos. Jeigu ir jums tai nepatinka – nepulkite alaus uosti vos įpylę į bokalą, leiskite jam „atsikvėpti“. Karbonizacija itin maža.

Kūnas pilnas, kompleksiškas, maloniai užpildantis burną ir kutenantis skonio receptorius. Šokoladas, skrudinti riešutai, biskvito ir skrudinto cukraus natos poskonyje keičiasi į gaivius vaisiškus, citrusinius bei apynių kartumo niuansus.

Geriausias iš šių trijų. Tik va stiprokas – ABV 7.2%

Target apyniai, Pale, Black Crystal salyklai ir avižų dribsniai.

Vertinimas: aromatas 6/10, išvaizda 8/10, skonis 9/10, bendras pojūtis 18/20. Viso: 41 iš 50 galimų. Man šis alus patiko. Beeradvokate jam skyrė 86 balus.

Gamiintojas rekomenduoja šiuo alumi užgerti steiką, kepenėlių pyragą o užkandžiui prie šio alaus rekomenduoja sūrį su mėlynuoju pelėsiu. Šio sūrio dabar neturiu, negaliu palyginti, bet nuojauta kužda, kad kontrastas būtų įdomus.

Štai kokiu alumi galima mėgautis emigravus į Angliją. Atmetus tarpininkų maržas ir transportavimo kaštus „ten“ jis turėtų kainuoti apie vieną svarą. Būtų jis pas mus po litą už butelį – savo alaus nebevirčiau.

Dieve, saugok Karalienę! Jos Didenybės šalyje moka virti alų.