Indai, skirti alui ragauti, Lietuvoje nepelnytai nuvertinami. Alus baruose pilstomas į bokalą, kuris pakliuvo po ranka, dažniausiai pasirenkamas tik pagal užsakyto alaus kiekį. Namuose svečiams alus pilamas į tai kas turima – nuo stiklinės iki viskio taurės. Dar egzistuoja nuomonė, kad geriausias bokalas alui yra molinis arba alus geriamas tiesiog iš butelio irba skardinės. Visa tai vainikuojama provincialia nuomone, neva alaus bokalo ar taurės parinkimas tėra marketinginis triukas, kuris jokios įtakos alaus skoniui neturi.

Tai yra klaidinga nuomonė. Gerti alų iš molinių bokalų mus išmokė įvairios kaimiško stiliaus mugės ir tokios laidos kaip „Duokim garo!“, o gerti alų tiesiai iš butelio – įmantrios video reklamos, sukurtos žmonių, kurie nieko nenusimano alaus gėrimo kultūroje. Žinoma, alaus gėrimas tiesiai iš butelio ar skardinės gali būti tinkamas pasirinkimas tuo atveju, jeigu alų parduotuvėje renkatės pagal kainą, o pats alus yra kaip priedas užgerti degtinę. Tokiu atveju bokalo pasirinkimas nėra svarbus faktorius. Visais kitais atvejais dera rinktis konkrečiam alaus stiliui tinkamą taurę.

Tai, kad alaus taurės forma yra svarbu liudija šalys, turinčios šimtametę alaus gamybos ir gėrimo kultūrą. Pavyzdžiui Belgijoje kiekvienas save gerbiantis alaus gamintojas kuria ne tik alų, bet ir šiam alui reikiamos formos taurę, todėl kiekviena alaus rūšis bare įpilama į tam skirtą specialią taurę. Britai turi savitos formos bokalus, kokių nerasite Belgijoje. Tiesiog todėl, kad jų alus – kitoks.

Beje, ar žinote iš kur kilęs žodis „bokalas“? Jo kilmės šaknys – Vokietijoje, kur taurė, skirta alui gerti, buvo vadinama pokal. Taip per amžius ir tautas šis žodis Rusijoje tapo бокал (kartu apibūdinantis vyno taurę), o pas mus jis mutavo į pavadinimą bokalas. Tiesa, tarptautinių žodžių žodynas pateikia versiją „bokãlas [pranc. bocal < lot. poculum], didelė taurė“, tačiau mes žinom, kad alus į Lietuvą keliavo ne iš Prancūzijos, o būtent iš Vokietijos.

Kodėl tinkamos taurės alui parinkimas yra svarbus? Ragaujant alų mes vertiname tris pagrindines alaus savybes, kurių pojūčių visuma mums smegenyse suformuoja verdiktą „alus geras / skanus / įdomus / išskirtinis arba ne. Kiekvienam alaus stiliui skirta speciali taurės forma todėl, kad būtent ši forma paryškina ir atskleidžia konkretaus alaus stiliaus savybes. Pavyzdžiui puta, dar vadinama „alaus galva“. Yra manančių, kad puta nėra svarbus alaus kokybės kriterijus ir jos nesureikšmina net ir degustacijos bei alaus vertinimo metu. Tačiau alaus puta, susidaranti pilant alų į taurę, yra svarbi kaip kvapniųjų alaus dalelių nešėja. Ji, reaguodama su oru, iškyla, laikosi ir nyksta, atiduodama į aplinką alaus aromatus, kurie sudaryti iš apynių aliejų, fermentacijos produktų – tokių kaip alkoholis, fuzeliai ir vaisiniai esteriai, prieskonių aromatai ir kt. Taigi taurės, kurių forma prisideda prie tvarios putos formavimo, kartu sustiprina šių kvapiųjų medžiagų koncentraciją. Ir priklausomai nuo alaus stiliaus, kuriam būdinga tam tikra alaus puta, formuojama speciali taurės forma. Beje, alų dera gerti tik iš skaidraus stiklo taurių ar bokalų. Gerdami alų iš molinių bokalų jūs mėgaujatės kaimiška rankų darbo autentika, tačiau prarandate vieną iš trijų alaus vertinimo ir pažinimo kriterijų – vizualinę. Jūs nepamatysite alaus spalvos, skaidrumo, karbonizacijos ir putos dydžio bei spalvos. O tai tolygu gerti alų iš skardinės.

Tad kokią alaus taurę ar bokalą rinktis pagal turimo alaus stilių?

 

Tulpės žiedo arba šampaninės taurės formos aukšta taurė ant laibo kotelio, dar žinoma kaip flute glass. Šio tipo taurės išsaugo ir pabrėžia alaus karbonizaciją, neleisdamos ištirpusiai angliarūgštei išsisklaidyti pernelyg greit. Jos leidžia pasigrožėti alaus spalva ir žaismingai kylančiais burbuliukais. Be to visos aromatinės alaus savybės yra sustiprinamos ir pateikiamos tolygiai, tokiu būdu išvengiant trumpo ar neryškaus aromato ydų.

Taurė tinkama ragauti šių stilių alui: American Wild Ale, Bière de Champagne / Bière Brut, Bock, Czech Pilsener, Dortmunder / Export Lager, Eisbock, Euro Strong Lager, Faro, Flanders Oud Bruin, Flanders Red Ale, German Pilsener, Gueuze, Lambic – Fruit, Lambic – Unblended, Maibock / Helles Bock, Munich Dunkel Lager, Munich Helles Lager, Schwarzbier, Vienna Lager, Weizenbock.

Goblet arba tikroji taurė skirta gan aukštos putos suformavimui, kuri išgaunama dėl taurės viduje, apačioje, esančio suapvalinti susiaurėjimo. Čia ir gimsta CO2 užuomazgos, kurios kildamos į viršų stiprėja ir formuoja reikiamo dydžio putą. Ši taurė leidžia mėgautis ne tik putos, bet ir alaus spalvos niuansais. Deja, ji nėra skirta visiems alaus stiliams.

Iš šio tipo taurės dera ragauti Belgian IPA, Belgian Strong Dark Ale, Berliner Weissbier, Dubbel, Quadrupel (Quad), Tripel stiliaus alų. Deja, tokios taurės, kurios restoranuose skirtos pateikti stalo vandeniui, neretai naudojamos supilti viskam, kas vadinama alumi. Taip, alus jose atrodo efektingai, suformuojama, kad ir trumpalaikė, bet gana aukšta puta. Deja, ne visiems alau stiliams to reikia.

 

Didelio stiklinio puodelio su rankena, dar vadinamo mug tipo alaus bokalai buvo populiarūs sovietiniais laikais; ilgainiui juos išstūmė tiesūs alaus bokalai su stikline rankena. Šie sunkūs, talpūs, turintys rankeną stiklo gaminiai yra populiarūs visame pasaulyje. Iš tokių bokalų mėgiama gerti alų veik visose šalyse ir ypač tuomet, kai alaus gėrimas yra kompanijoje. Kaip nei vienas kitas, šie bokalai tinkami pakelti ir susidaužti alumi su bičiuliais. Po teisybei jie tam ir skirti – smagiai išgerti alaus, neieškant didelių niuansų taurėje. Bokalai skirti tiems, kam alus yra ne gėrimas o bendravimo būdas. Tad ir alaus stilių jiems yra visa įvairovė: American Amber/ Red Ale, American Amber / Red Lager, American Black Ale, American Blonde Ale, American Brown Ale, American Dark Wheat Ale, American IPA, American Malt Liquor, American Pale Ale (APA), American Pale Wheat Ale, American Porter, American Stout, American Strong Ale, Baltic Porter, Bock, California Common / Steam Beer, Chile Beer, Cream Ale, Czech Pilsener, Doppelbock, English Bitter, English Brown Ale, English Dark Mild Ale, English India Pale Ale (IPA), English Porter, English Stout, English Strong Ale, Euro Dark Lager, Extra Special / Strong Bitter (ESB), Fruit / Vegetable Beer, German Pilsener, Herbed / Spiced,  Beer, Irish Dry Stout, Irish Red Ale, Kellerbier / Zwickelbier, Maibock / Helles Bock, Märzen / Oktoberfest, Milk / Sweet Stout, Oatmeal Stout, Rauchbier, Roggenbier, Sahti, Scottish Ale, Scottish Gruit / Ancient, Herbed Ale, Smoked Beer, Vienna Lager, Witbier.

 

Pilsner taurė, dar žinoma kaip tas pats legendinis pokal. Aukšta, į viršų platėjant taurė, skirta pilsner stiliaus alui. Dėl jos formos savybių ne tik suformuojama pilsner’iui būdinga puta, tačiau kartu sustiprinamas alaus aromatas, atskleidžiama spalva ir karbonizacija. Į šio tipo taurę dera pilti šiuos alaus stilių atstovus: American Adjunct Lager, American Amber / Red Lager, American Double / Imperial Pilsner, American Malt Liquor, American Pale Lager, Bock, California Common / Steam Beer, Czech Pilsener, Doppelbock, Dortmunder / Export Lager, Euro Dark Lager, Euro Pale Lager, Euro Strong Lager, German Pilsener, Happoshu, Japanese Rice Lager, Light Lager, Low Alcohol Beer (įskaitant bealkogolinį alų), Maibock / Helles Bock, Munich Dunkel Lager, Munich Helles Lager, Schwarzbier, Vienna Lager, Witbier.

 

Pintos taurė yra beveik lygios cilindro formos, nežymiai išplatėja viršuje ir turi charakteringą stiklo išplatėjimą taurės viršuje. Taurė itin paplitusi Anglijos ir Airijos baruose vėliau išplito ir į kitas šalis dėl savo dėkingų savybių: ją pigu pagaminti, nesudėtinga sandėliuoti ir iš jos lengva gerti. Be to, ji puikiai atskleidžia elių charakterius. Į šią populiarią taurę tradiciškai pilama: American Amber / Red Ale, American Amber / Red Lager, American Barleywine, American Black Ale, American Blonde Ale, American Brown Ale, American Dark Wheat Ale, American Double / Imperial Stout, American IPA, American Malt Liquor, American Pale Ale (APA), American Pale Wheat Ale, American Porter, American Stout, American Strong Ale, Baltic Porter, Berliner Weissbier, Black & Tan, California Common / Steam Beer, Chile Beer, Cream Ale, English Barleywine, English Bitter, English Brown Ale, English Dark Mild Ale, English India Pale Ale (IPA), English Pale Ale, English Pale Mild Ale, English Porter, English Stout, English Strong Ale, Euro Dark Lager, Extra Special / Strong Bitter (ESB), Foreign / Export Stout, Fruit / Vegetable Beer, Happoshu, Herbed / Spiced Beer, Irish Dry Stout, Irish Red Ale, Low Alcohol Beer, Märzen / Oktoberfest, Milk / Sweet Stout, Oatmeal Stout, Old Ale, Pumpkin Ale, Russian Imperial Stout, Rye Beer, Sahti, Saison / Farmhouse Ale, Scotch Ale / Wee Heavy, Scottish Ale, Scottish Gruit / Ancient Herbed Ale, Smoked Beer, Winter Warmer, Witbier.

Taurė, panaši į tą, kuri skirta gerti konjakui, yra specialiai sukurta stipriojo alaus aromatų pateikimui. Jos gali būti įvairaus dydžio, tačiau visų jų paskirtis viena – taurės paviršiuje koncentruoti aromatines medžiagas. Nuo konjako taurės iš esmės skiriasi tik stiklo sienelės storiu (pastaroji yra kiek storesnė). Į šią taurę pilami stipriojo stiliaus alaus atstovai: American Barleywine, American Double / Imperial IPA, American Double / Imperial  Stout, American Strong Ale, Belgian Dark Ale, Belgian Pale Ale, Belgian Strong Dark Ale, Belgian Strong Pale Ale, Braggot, Eisbock, English Barleywine, Flanders Oud Bruin, Flanders Red Ale, Foreign / Export Stout, Gueuze, Lambic – Fruit, Old Ale, Quadrupel (Quad), Russian Imperial Stout, Scotch Ale / Wee Heavy, Tripel, Wheatwine.

 

Taisyklingos cilindro formos taurė (stange – vok. strypas) yra klasikinė vokiška taurė, skirta subtilesniam alui, kai siekiama išryškinti salyklų ir apynių aromatus. Aromato koncentracija yra jos pagrindinis privalumas. Į šią taurę pilama: Altbier, Bock, Czech Pilsener, Faro, Gose, Gueuze, Kölsch, Lambic – Fruit, Lambic – Unblended, Rauchbier, Rye Beer – (beveik) vien tik vokiškos kilmės atstovai.

 

Tulpės taurė ant žemos kojelės, su išplatėjančiu viršumi  skirta suformuoti aspecifinę aromatingą alaus putą taurės viršuje. Paplito Škotijoje, siekiant atskleisti nacionalinį viskio ir alaus charakterį. Tokia taurė atskleidžia alaus aromatą, kartu ilgiau išlaikydama tvarią alaus putą. Į šias taures pilama: American Double / Imperial IPA, American Wild Ale, Belgian Dark Ale, Belgian IPA, Belgian Pale Ale, Belgian Strong Dark Ale, Belgian Strong Pale Ale, Bière de Garde, Flanders Oud Bruin, Flanders Red Ale, Gueuze, Lambic – Fruit, Quadrupel (Quad), Saison / Farmhouse Ale, Scotch Ale / Wee Heavy.

 

Specialiai kvietiniam alui buvo sukurta taurė, kuri taip ir vadinama – weizen glass, dėl stiliaus Weizenbier pavadinimo. Tai – autentiška Bavariška taurė. Ši taurė skirta atskleisti visam weizen’o grožiui: natūraliai drumstai alaus spalvai, didelei ir standžiai putai bei stipriai išraiškingiems, specifiniams kvietinio alaus aromatams. Ir, dėl Dievo meilės, jeigu pilsit kvietinį alų taurę – pamirškit tą nelemtą citrinos skiltelę!!! Ji neduoda jokios naudos, o alaus skonį ir putą sugadina. Jeigu gamintojas nesugebėjo pagaminti tikrai gero weizen’o – citrinos skiltelė savo aromatu alaus neišgelbės. Nesunku atspėti, kad į šio stiliaus taures pilami kvietiniai alūs: American Dark Wheat Ale, American Pale Wheat Ale, Dunkelweizen, Gose, Hefeweizen, Kristalweizen, Weizenbock.

 

Ir jau visai pabaigai – milžiniška vyno taurė. Taip, ji nėra skirta raudonam vynui gerti. Ji skirta alui. Niekas nepila viso vyno butelio į vieną taurę. O alus supilamas visas. Maža to, alus – ne vynas. Degustuojant jis nėra sukamas taurėje, mat sąlyčio su deguonimi metu mažėja jo karbonizacija, išsisklaido aromatas ir alus oksiduojasi. Yra pripilama turė, iki viršaus ir tada pradedama gerti. Į tokią taurę pilami išskirtinis alus, taure siekiama sukaupti ir išlaikyti joje alaus aromatą iki paskutinio gurkšnio. Tokioje taurėje dažniausiai ragaujami šio stiliaus atstovai: American Black Ale, American Double / Imperial IPA, American Double / Imperial Stout, American Wild Ale, Belgian Dark Ale, Belgian IPA, Belgian Pale Ale, Belgian Strong Dark Ale, Belgian Strong Pale Ale, Bière de Garde, Braggot, Eisbock, English Barleywine, Old Ale, Saison / Farmhouse Ale, Wheatwine. Ir tai – ne visi, o tik išskirtiniai.

Kaip patys matote – viskio stiklinių čia nėra, nėra ir alaus bokalų. Nenaudokite jų alaus ragavimui. Juk žinote, kokį alaus stilių mėgstate – išsirinkite jam tinkamas taures. Beje, tinkama taurė – tai tik pusė darbo. Ją dar reiks tinkamai paruošti, prieš pilant alų. Apie tai papasakosiu kitame įraše.