Vasario 20 dieną vyks jau aštuntoji „Žmogšala“. Ta proga uždaviau keletą klausimų vienai iš renginio organizatorių.

Alus alus: Laura, kas yra aštuntosios Žmogšalos organizatoriai?

Laura: Du pagrindiniai festivalio organizatoriai asociacija „Alaus brolija“ ir turizmo kompanija „Vilnius in love“, kurie suvienijo jėgas, kad alaus kultūra Lietuvos istorijoje netaptų tik įrašu istorijos vadovėliuose.

Alus alus: Ši Žmogšala jau aštuntoji. Kokia yra šio renginio istorija?

Laura: Nuo 2014 iki 2019 m. (6 metus iš eilės) Žmogšalą organizavo a.a. Vidmantas Laurinavičius, žinomas kaip Vidma Alutis. Visus tuos metus jis buvo vieninteliu organizatoriumi. Paskutiniųjų jo organizuotų Žmogšalų atsiliepimai bei vertinimai buvo įvairūs, ir kai atėjo laikas spręsti – pratęsti šią tradiciją ar tegu ji miršta kartu su jos sumanytoju, tai nebuvo lengva.
Apsispręsti TĘSTI festivalį labiausiai įtakojo tais metais atsiradęs alaus renginių vakuumas. Tačiau ne paskutinėje vietoje buvo ir draugų palaikymas bei pažadas visaip pagelbėti šiame vyriškame aludarių pasaulyje.
Ypač tai svarbu turint omeny, kad festivalio išlikimo klausimas iškilo 2019 m. rudenį dviem moteriškėm: aludarei RENATAI ir aludario žmonai LAURAI. Renata jau tuo metu buvo tapusi Alaus Brolijos seniūne, o aš sėkmingai vadovavau atvykstamojo turizmo kompanijai „Vilnius in love“.
Dėl Alaus Brolijos aišku – jų misija yra rūpintis alaus kultūra Lietuvoje. Tų pačių paskatų vedini, prisijungė žmonės iš visai kitos sferos –turizmo. Apie tai, kas sieja turizmą ir alų ir kodėl „Vilnius in love“ yra organizatorius, galima rasti pernai metų pristatyme (nuoroda čia: http://vilniusinlove.lt/kvieciame-i-zmogsala/).
Trumpai tariant, viskas susiklostė taip, kad alaus festivalio organizacija perėjo į moteriškas rankas. Gerai tai ar blogai? Pernai metų dalyvių ir lankytojų atsiliepimus galite rasti internete, o geriau – paklauskite patys asmeniškai, o šie metai – tai dar vienas iššūkis! Po jo galėsime pasidalinti nauja patirtimi dar kartą.

Alus alus: Kas yra Žmogšala? Kodėl atsirado ŽMOGŠALOS alaus festivalis?

Laura: Jau seniai pamiršome, kad ŽMOGŠALA – tai senovinis lietuviškas žodis reiškiantis „speigą“. Tačiau paskutinius 8 metus šis terminas mums asocijuojasi su žodžių junginiu „žiemos alaus festivalis“, nes būtent taip 2014 m buvo pavadinta šventė žiemos pabaigoje skirta alaus gurmanams!
Tai pirmasis ir, beje, ilgiausiai trunkantis alaus festivalis Lietuvoje, skirtas kraftiniam alui. Labai svarbu paminėti, kad tai nepriklausomas festivalis, t.y. už jo nugaros nesislepia didžiosios alaus daryklos ir holdingai.
Iki Žmogšalos susipažinti su kraftinio alaus gamintojais buvo galima tik užsienyje vykstančiuose renginiuose. Lietuvoje vykę alaus festivaliai buvo vieno ar kito alaus prekės ženklo reklama, arba labiau orientuoti į lietuviško kaimiško alaus pristatymą (jei prisiminti paskutines Pakruojo dvaro alaus šventes).
Dar įdomi detalė – pasirinktas netradicinis laikas alaus renginiui – žiema. Tai padaryta dėl įvairių priežasčių, tačiau pati pagrindinė – atkreipti žmonių dėmesį į tai, kad alus žiemos sezonui galėtų ir turėtų būti kitoks. Šių metų žiema apdovanojo mus sniegu ir šalčiu, todėl apie šaltą alų tikriausiai daugumai net minčių nekyla. Tačiau kiek žmonių ant mūsų Lietuvėlės žino apie alų, kurį reikia gurkšnoti (specialiai nepasakėm „gerti“), nes jis sodrus, pilnas įvairiausių skonių ir prieskonių bei stiprokas. Tokio alaus negalima maukti kibirais – juo norisi ir reikia mėgautis. Beje, jis nėra pigus. Tai dar viena priežastis organizuoti festivalį, kad vienu metu būtų galimybė paragauti (padegustuoti) daug įvairių skonių nedideliais kiekiais ir tai nekainuotų ypatingai brangiai.
Pavyzdžiu gali būti vienas šių metų alus, kurio kaina rinkoje yra 8-10 eurų už 0,3 l. (!) buteliuką. Tačiau gyvai vykstančiame festivalyje jo būtų galima paragauti už 2 eurus (degustacinė norma 100 ml). Ta pati kainodara gausis ir šiais metais, jei pasinaudosite rekomendacija vieno bilieto turinį dalintis trise.

Alus alus: Žmogšalą vadinate alaus festivaliu. Kas tavo nuomone yra alaus festivalis?

Laura: Šiuolaikiniai alaus festivaliai – tai labiau alaus paroda ar net tiksliau apibūdinant – mugė!
Degustacinių festivalių principas panašus visame pasaulyje, tik vienuose degustuojamo alaus kaina įeina į festivalio bilieto kainą, o kituose, tame tarpe ir Žmogšaloje, susimokama už įėjimą, o jau alus iš aludarių įsigyjamas atskirai. Šiuo atveju vartotojui lieka laisvė pačiam kontroliuoti ragaujamus kiekius. Žmogšaloje, kaip ir daugumoje festivalių, degustuojama iš mažesnės talpos firminių bokaliukų (stiklinaičių). Ragavimui tradiciškai įpilama 100 ml. alaus.
Kaip organizatoriai galime pasidžiaugti, kad pernai metais iš 700 lankytojų, tik 2 degustuotojai jau neprisiminė, kaip buvo draugų išvesti namo. Todėl baimintis, kad tai yra girtuokliavimo renginys, visiškai nėra pagrindo.
Visas smagumas yra ne tik naujų skonių atradimas, bet ir galimybė susitikti ir gyvai pakalbėti apie alų su pačiais aludariais, alaus žinovais ar šiaip filosofais apie alų. Čia užsimezga naujos draugystės, prasideda nauji projektai, prasiplečia akiratis.

Alus alus: Kaip vyks šių metų Žmogšala?

Laura: COVID19 pandemija iškreipė visą pramogų tvarką, tačiau mes – Žmogšalos organizatoriai – neiname lengviausiu keliu! Patikėkite, lengviausia yra nieko nedaryti 🙂
Pernai 7-tasis festivalis praslydo kaip per rakto skylutę dar prieš paskelbiant karantiną. Tačiau šiemet data pakliūva į patį antrosios karantino bangos piką, taigi kalbos apie susitikimą gyvai net negali būti. Tačiau per metus laiko daugelis renginių persikėlė į on-line platformą ir atsirado galimybė juos organizuoti nuotoliniu būdu. Tame tarpe, ir degustacijas.
Nuotolinė degustacija mus verčia kiek riboti dalyvių skaičių, kas ne visai atitinka festivalio dvasią. Nebūtų sudėtinga užduotis sukomplektuoti 10-20-100 vnt alaus dėžę su skirtingų aludarių produkcija. Kas tokį kiekį pirks ir kaip degustuos? Jau ne kartą vestų on-line degustacijų patirtis parodė, kad optimaliausias kiekis yra iki septynių alų.
Nuotolinėje degustacijoje nuspręsta eiti ne kiekybės, o kokybės keliu. Tačiau čia ir vėl susidurta su iššūkiu –dėl pandemijos nemažai aludarių rūpinosi, kaip išgyventi, o ne ką naujo sukurti. Todėl, kaip juokaujame, nėra SVAIGINANČIŲ naujienų, tačiau tikrai dėl to nebus prasčiau. Komplektuojant rinkinį laikėmės principo – per skonius atskleisti pačio festivalio esmę – žiemiško alaus koncepciją. Su kiekvienu dalyviu ir juos atstovaujančiu alumi galima susipažinti mūsų feisbuko paskyroje (@zmogsala.beerfest).
Žmogšalos bilietas yra dėžutė su 8 skirtingais alumis, firmine degustacine stikline ir visa informacija kaip prisijungti ir kaip vyks degustacija. Kodėl 8? Tai aišku, dėl to, kad tai 8-tasis festivalis 🙂 Už kiekvienus metus po vieną skirtingą alų iš 8 skirtingų bravorų! Pirmenybė buvo teikiama lietuvių aludariams, todėl į 8-tuko kompaniją buvo priimtas tik vienas svečias iš užsienio, ir kas visai netikėta – iš Kroatijos! Ši galimybė atsirado tik todėl, kad Bear&Boar aludariai negalėjo pateikti festivaliui tinkamo alaus. Labai norėjome pristatyti jų šių metų naujieną – Kalėdinį alų, kuris būtų labai tikęs į bendrą komplektą, tačiau jis taip greitai išsiragavo, kad festivaliui jo tiesiog neliko!
Vienas iš pasirinkimų, beje, yra festivalio proginis! Tai pirmas kartas, kai Žmogšalos festivalis turi savo alų. O pirmas 100 butelių, kuriuos komplektuosime į festivalio dėžutę bus su aludario autografu ant etiketės.
Festivalio rinkinyje yra vienas limited edition alus, kurio iš viso likę apie 150 vnt butelių, iš kurių aludariai tik 100 vnt rezervavo festivaliui. Ką komplektuosim į 101 dėžutę? To paties aludario kitą panašios kategorijos alų. Deja, situacija yra tokia, ir pasiseks tiems, kas suskubs užsisakyti.
Skirtingai nuo standartinių degustacijų, mūsų festivalis turės on-line pratęsimą – after-party! Jo metu visi norintys galės jungtis į zoom susitikimą pasimatyti, pakalbėti. Šiam susitikimui yra paruoštas papildomas (tačiau neprivalomas) alaus rinkinukas su įvairiais užsienietiškais alumis.
Labai svarbu bilietą įsigyti gerokai iš anksto, kad spėtume jį pristatyti iki pačio renginio. Iš esmės bilietus platinsime tik iki vasario 15 d. Ir tai tikrai dar vienas didelis iššūkis mums kaip organizatoriams, nes patirtis rodo, kad visi apsisprendžia paskutinę minutę.
Festivalio pradžia 17:00 val. vasario 20 d. (šeštadienį). Šioje dalyje laukia 3 valandų degustacija YouTube kanalu. Prisijungimus gaus tik įsigiję bilietą. SVARBU: degustacinis rinkinys geriausiai tinka 3 asmenims (t.y. jei laikantis degustacinių tradicijų planuojate ragauti po 100 ml). Degustaciją ves du šaunūs alaus ekspertai, Alaus bibliotekos alaus guru – Tomas ir Joris. Degustacijos metu bus jungiamasi į tiesioginius pokalbius su alus sukūrusiais aludariais ar bravorų atstovais. Degustacijos metu bus galimybė tiesiogiai užduoti klausimus tiek vedėjams, tiek aludariams.
After-party prasidės 20:30 – praktiškai iš karto po pagrindinės degustacijos.

Alus alus: Pabaigai asmeninis klausimas – kokį alų mėgsti tu ir Renata?

Laura: Renatą galima drąsiai pavadinti „alaus skonių kolekcioniere“. Šiuo metu jos kolekcijoje virš 2000 paragautų skirtingų alų, tačiau jau kurį laiką į mėgstamiausių alų sąrašą patenka rūgštukai. Jaučiu, kad ir man tas gręsia :), nes Renatos pagamintas alus su rabarbarais arba svarainiais tiesiog varo iš proto (gerą prasme :). Bet kai jų nėra – visada pirmenybė IPA’i. Gal ir nelabai madinga dabar būti IPA stiliaus fane, tačiau tegu nors kur nors būna pastovumas! Užtenka to, kad visas mano gyvenimas pilnas nuolatinių ieškojimų ir avantiūrizmo. Tame tarpe ir Žmogšala per karantiną 🙂
O apibendrinant, net jei Renatai patinka rūgštukai, o man IPA, tai netrukdo mylėti ir kitų stilių bei sutarti tarpusavy 😀

Alus alus: Ačiū už interviu ir sėkmės!

Laura: Iki susimatymo on-line!


Laura paminėjo 8 alus, kuriuos Žmogšaloje pristatys patys aludariai. Štai jų sąrašas (abėcėlės tvarka pagal bravoro pavadinimą):

Apynys brewing ROPA Moonshine 2020 (limited edition)
Dundulis Festivalio proginis (Publijus Palemonas)
Genys Brewing Co. Pirmi kartai (limited edition)
Kuro Aparatūra Burbulosé
Pilialaukis Schrodinger’s Barrel
Sakiškių alus Bready Rye Ale
Vasaknų dvaro alus Wild Monk
SVEČIAS iš užsienio – The Garden Brewery IPA

 

„Žmogšala 8“ vasario 20 dieną, šeštadienį, nuo 17 val. on-line. Bilietą galite įsigyti organizatorių svetainėje, spauskite mygtuką „Paspausk mane“.