Netiesa, kad vieni žmonės „gali“ būti gerais degustatoriais, o kiti – ne. Nei vienas negimsta mokėdamas. Įgūdžiai yra išugdomi, praktika praplečia akiratį ir ilgainiui alaus vertinimas tampa lengvas ir malonus. Tartum žaidimas.
Ir aš savo įgūdžius lavinau ilgai. Anksčiau man alus kvepėjo alumi, o vynas – vynuogių sultimis. Ir tiek. Ilgainiui, su bičiulių pagalba, išmokau skirti aromato ir skonio natas, derinius, niuansus. Pažinimas yra didis malonumas. O ypač – naminių aludarių alaus vertinimas. Kiekvienas aludaris verda savo stiliaus alų – nebūna kartotinių variantų. Visada smalsu kyštelti nosį į dar neragauto alaus taurę, mėgautis skoniu ir atrdinėti vis naujas spalvas bei potėpius.
Tačiau yra ir tokio alaus, kurio man nepavyksta vertinti objektyviai. Net ir labai susikaupus. Štai yra toks namudinis aludaris Dainius. Sakyčiau namudinės aludarystės Pablas Pikasas. Specialiai man paliko butelaitį sutartinio alaus paragauti. Prieš ragaujant pasidomėjau receptu ir autoriaus komentarais. Pavyzdžiui „Pagal idėją turi būt gaivus vasariškas aliokas.“ Taip šio alaus autorius apibūdina alų, turintį ABV 7.9% ir IBU…143.
Taip taip, čia nėra klaidos – 143.
O tada atsikimšau ir paragavau. Kiek nuliūdino pavargusi keramikinio kamščio tarpinė, per kurią pabėgo visa angliarūgštė. Tad alus liko kiek „išsidvasėjęs“. Bet ragauju.
Aromate dominuoja sudėtinga apynių aromatų puokštė. Kvapai supinti tvirtai, kaip kanapinė virvė sename mediniame burlaivyje. Neįmanoma išskirti vieno ar kito.
O skonis… mamyte brangiausia… Kada nors ragavot tokį alų, kai išgeri kelis gurkšnius ir poskonis susiformuoja nuo gomurio atgal? Ir ne šiaip koks – atrodo, kad gerklėje kas nedidelį turistinį laužiuką užkūrė ir dūmai su kaitra viršun kyla.
Išraiškingas apynių kartumas, pelynas, pupalaiškio nuoviras, eglės sakai ir kedro riešutas. Štai kas slepiasi po nekaltu sakiniu „gaivus vasariškas aliokas“.
Dainiau, tikiu, kad skaitysi šį įrašą: su visa pagarba – tau nereikia virti alaus. Tu pradėk karjerą karčiųjų trauktinių versle. Tau gerai seksis 😉
Yra toks terminas Lupulin Threshold Shift. Pasitikrinkite ar neturite LTS:
1. When a once extraordinarily hoppy beer now seems pedestrian.
2. The phenomenon a person has when craving more bitterness in beer.
3. The longterm exposure to extremely hoppy beers; if excessive or prolonged, a habitual dependence on hops will occur.
4. When a “Double IPA” just is not enough.
Skaitau skaitau, ir kadangi esu šio rašinėlio herojus, reaguoju nedelsdamas.
Pirmiausia tai negaliu nepadėkoti už ši ir kitus straipsnius, – esi tikras šmaikštuolis, prajuokini vos ne iki ašarų 🙂
Taigi, neatmesdamas įgimtų talentų svarbos, visiškai sutinku su tavim, kad alaus ar kito gėrimo degustavimas yra daugiausia valiomis pastangomis išugdomas įgūdis. Palengva atskirti skirtingus kvapus ir skonius tampa vis lengviau.
Dabar apie alų. Kvapas toks kaip rašai, gal būtų galima išsiskirti dominuojančius citrusinius vaisius nuo Summit apynių, skonis – retas įvardintų taip tiksliai ir išradingai. Bet koks ir iš kur lauželis gerklėj?! Nieko panašaus. Alus saikingai kartus, maniau šituo tikrai neišgąsdinsiu tavęs. Gal net neverta rašyt, kad alui nugargaliavus gerkle lieka malonus, bet nestiprus poskonis, kiek primenantis greipfrutus? Štai jau kelintą taurę susipyliau, vienas malonumas tokį gert, gaila beveik besibaigiąs. Jo pikas jau praeity, bet tikrai dar nėra pasenęs. Suprantama, skonis labai individualus dalykas, čia ir yra dalis viso žavesio.
Idomu, jei duočiau paragaut miežių vyno, taip taip, to su trigubai daugiau IBU… Pagal mane jis po truputį dar tik pradeda atsiskleisti, taigi nesprendžiau palaikyti iki Aludarių taurės.