“Portabelo” bare saulėtą gegužės ketvirtadienį vyko “Raudonų Plytų” naujojo alaus “Bocmano ūsai” pristatymas. Alaus pristatymas patiko: minimalistinis, be pompastikos, be fejerverkų. Trumpai aludario Andriaus pristatytas: kas, kodėl, kaip. Ragaukite, vertinkite – taip ir turi būti.

Plačiau apie tai skaitykite Gyčio įraše .

Alus IPA stiliaus, 6% ABV

Aromatas

Bare gavau sklidiną taurę alaus. Neišgėrus pusės taurės buvo sunku vertinti, o po pusės taurės aromato vertinimas toks sąlyginis, nes viskas jau gomuryje. Jaučiami spygliai, juodieji serbentai, citrusai. Bet taip blankiai ir gan tolumoje. Lūkesčiai buvo didesni – norisi daugiau intensyvumo. Nesitikiu, šiame aluje net nenorėčiau, aromato bombos, bet aktyvinti aromatą reikia.

5/10.

Išvaizda

Be priekaištų, nes tokia IPA ir turi būti: nedidelė, po truputį nusėdanti puta, lengvas drumstumas, sodri gintaro spalva (tokios spalvos visada tikiuosi iš IPA). Per daug šviesi IPA vizualiai suponuoja lengvumą ir, jei yra gerai apyniuota, gaunasi konfliktas: “žadėjai būti man lengva, o pasirodo esi sunki”. Patinka nedidelė puta. Mano nuomone, puta alaus ekspertų per daug pervertinta. Gerai pagalvojus, aš jos tikiuosi tik kvietiniame aluje ir kažkiek stout’e. Visur kitur ji yra neprivaloma. Savo virtuose IPA erzina didelė, ilgai nesėdanti puta, kuri tampa tarsi barjeru. Ilgai laukti kol nusės – ne sprendimas. Ragavimas kartu su puta išbalansuoja skonį. Nusėdus putai, dingsta pirminė karbonizacija – vėl blogai. “Ūsų” aluje viskas gerai.

5/5.

usu-alus

Taip turi atrodyti IPA.

Skonis

Pirmas gurkšnis labai lengvas. Lengvas kūnas su nežymia karamele, citrusais gomuryje. Viskas labai kokybiška ir šviežia. Tai sesijinis alus apynių megėjams, kuris puikiai tiks karštą vasaros dieną.

Truputį detaliau. Švari fermentacija (spėju US-05), minimalus kūnas. Ir čia išlenda maža bėda – karamelė. Jos nėra per daug, jos bendrai nėra daug, bet jei būtų procentu mažiau, būtų idealu. Dabar lengvas kūnas ją išryškina ir ji iššoka iš bendro balanso.

9/10.

Gomurys

Karbonizacija ideali: nei per daug, nei per mažai. Išliekamas greipfrutinis skonis. Giliai gomuryje jo nesijaučia, bet burnoje ilgai išliekantis greipfruto kartumas pradeda erzinti.

Nesunkiai atpažinau “Chinook” apynius, tai patvirtino ir aludaris Andrius. Sakė, kad dėjo kartumui ir nedaug. Ok, kad nedaug. Bet per daug.

Su “Chinook” apyniu yra taip – jis labai išraiškingas. Pamenu prieš porą vasarų, per Vilniaus aludarių klubo susitikimą visi aludariai degustavo savo virtas VAVSA (vieno apynio, vieno salyklo alus) su “Chinook” apyniu. Įsimintiniausias buvo aludario Žydriaus virtas alus, amerikietiško “Arrogant Bastard Ale” klonas – greipfrutų sultys su laipsniais. Tai vienas įsimintiniausių alų, kiek teko ragauti.

Visgi “Chinook” turi vieną esminę savybę/blogybę – dominuoti. Nesvarbu kokius apynius dėsi kartu, “Chinook” viską užgoš. Čia panašiai kaip vienu metu ragautum greipfruto, mandarino, obuolio skilteles. Po visko jausi tik greipfruto kartumą. Jei toks ir buvo aludario užmanymas, tai sveikinu, pavyko puikiai. Kitu atveju reikia kažką daryti.

“Chinook” apynys gerai išryškina vaisiškumą, ypač citrusinius vaisius. Puikiai dera su amerikietiškais C tipo apyniais (“Citra”, “Cascade”, “Centennial”). Bet jo reikia nedaug ir tikrai ne kartumui. Geriausia virimo gale. Tinka ir sausam apyniavimui. Svarbu nepadauginti ir viskas bus labai gerai.

Šį kartą 2/5.

Bendras įvertinimas

Tai yra antra trečia lietuviška IPA. “Dundulio” IPA’os rinkoje karaliavo porą metų. Tad labai džiugu sulaukti naujo dalyvio alaus scenoje.

Reziumuojant, tai gerai vykusi sesijinė IPA su nežymiais trūkumais, kurie, tikiu, bus pataisyti. Todėl šiam kartu daugiau balų duodu avansu ir pažadu alų dar kartą įvertinti po kurio laiko.

16/20.

Iš viso: 37/50